Na co zwracać uwagę przy wyborze blendera?

News

Blendery są coraz popularniejszymi urządzeniami w naszych kuchniach, więc na pewno nie występuje już problem całkowitej ignorancji i każdy z nas mniej więcej się orientuje, jak takie urządzenie wygląda, co potrafi i na co z grubsza zwracać uwagę przy jego zakupie.

Równocześnie jednak trwa wyścig zbrojeń pomiędzy producentami i czasami wręcz trudno za nim nadążyć. Dlatego warto poświecić chwilę na zapoznanie się z tym artykułem, który przybliży najważniejsze kwestie dotyczące wyboru skutecznego blendera do pracy w warunkach domowych. Podstawowe typy urządzeń Za pomocą blendera rozdrabniamy warzywa i owoce, a czasami nawet lód i przygotowujemy z tego koktajle, lody, sorbety czy wiele innych produktów. Nie zastąpi nam takiej funkcjonalności ani mikser, ani wyciskarka do soków. Możliwości poszczególnych urządzeń są bardzo różne wiele zależy zwłaszcza od tego, czy mamy do czynienia z blenderem ręcznym czy kielichowym. Z typem blendera związane są ich najważniejsze cechy, czyli moc i obroty oraz rodzaj ostrzy i kielicha.

Blendery ręczne i kielichowe. Podstawowy podział blenderów odnosi się do sposobu pracy z nimi. Blendery ręczne w czasie pracy trzymamy w ręce. Jest to wygodne, ponieważ urządzenie jest małe i możemy nim dowolnie manipulować, a dodatkowo często możemy liczyć na jego zasilanie akumulatorowe. Niestety, takie urządzenia zwykle nie są specjalnie mocarne i do tego istnieje duże ryzyko rozchlapywania produktów. Blender ręczny powinien posiadać odpowiednią osłonę chroniącą przed chlapaniem. Za pomocą blendera ręcznego nie da się rozdrobnić lodu, ale istnieje cała masa końcówek pozwalających na wykonywanie nim dodatkowych czynności. W blenderach kielichowych mamy do czynienia ze stacją bazową oraz kielichem, czyli pojemnikiem, w którym odbywa się miksowanie produktów. Urządzenie spokojnie stoi na blacie w czasie pracy, chociaż dobrze jest, kiedy ten stan rzeczy jest gwarantowany przez odpowiednie powierzchnie antypoślizgowe.

kruszenie lodu Tego typu blendery zasilane są bezpośrednio z sieci elektrycznej i bywają dość duże. Warto zwrócić na ten ostatni fakt uwagę w kwestii odpowiedniego przechowywania blendera. Ładniejsze modele mogą spokojnie pozostać na widocznym miejscu po skończonej pracy. Moc silnika Od mocy silnika zależy to, do czego będziemy mogli wykorzystywać nasz blender. W praktyce decyduje to po prostu o twardości rzeczy, z jakimi sobie poradzi, oraz o czasie pracy i poziomie homogeniczności gotowego produktu. Blendery kielichowe zazwyczaj są silniejsze. Ich moc kształtuje się na poziomie 200W-1500W. W przypadku blenderów ręcznych maksymalna moc nie przekracza raczej 900W. Trzeba uważać, by nie kupić urządzenia zbyt słabego, ponieważ 200W to absolutne minimum do skutecznej pracy nawet z miękkimi owocami i warzywami.

Do efektywnego kruszenia lodu potrzeba przynajmniej 500W. Obroty Kwestia obrotów ważna jest głównie nie w rozumieniu wielkości maksymalnych, ale możliwości odpowiedniej kontroli prędkości obrotowej noży. Najważniejsza jest funkcja pulsacyjna, za pomocą której można ręcznie włączać i wyłączać noże niezależnie od programu, dzięki czemu uzyskuje się odpowiednią konsystencję produktu. Przydatna jest też funkcja turbo, za pomocą której blender radzi sobie w początkowych fazach z najtwardszymi produktami do niego wrzucanymi.